Rahim Ağzı Kanser Öncüsü Durumları (CIN)

Merak ettiğiniz her soruyu doktorumuza sorabilirsiniz.

Rahim Ağzı Kanser Öncüsü Durumları (CIN)

Rahim ağzı kanser öncüsü lezyonları Nelerdir?Nasıl oluşurlar?

Rahim ağzı (serviks), rahmin vajinal kanala açıldığı ve adet kanamasının akışının gerçekleştiği bölgedir.Rahim ağzı bölgesi hormonlar, gebelik ve enfeksiyonlar gibi etkenlerle zaman içerisinde çeşitli değişimler gösterir.

Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni, HPV virüsünün yol açtığı enfeksiyondur.Bu virüs çok büyük oranda cinsel yolla bulaşmaktadır.Cinsel ilişki ile rahim ağzına HPV virüsü bulaştığı taktirde, bu virüs rahim ağzı hücrelerinde çeşitli değişimlere neden olabilir.

Hücrelerdeki bu değişimler zamanla daha şiddetli hale gelerek rahim ağzı kanseri oluşumuna kadar ilerleyebilirler.Bu değişimlere servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) lezyonları adı verilmektedir.Bu lezyonların erken tespiti mümkündür.Erken tespit ve tedavi edildikleri taktirde kanser oluşumu önlenebilir.

Rahim Ağzı Kanser Öncüsü Lezyonlar Nasıl Tespit Edilirler? 

Rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonlar genellikle çıplak gözle farkedilemeyeceği durumlardır.

Rahim ağzı kanser taraması (smear testi) yapıldığında, bu lezyonlardan dökülen hücreler sapatanabilir.Şüpheli hücrelerin tespiti halinde jinekologlar tarafından KOLPOSKOPİ adı verilen bir inceleme yapılmaktadır.

Kolposkopi esnasında rahim ağzından küçük biyopsiler yapılarak kanser öncüsü lezyonların tanısı konulmuş olur.

Hangi lezyonlar Neden Tehlikelidir?

 Rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonlar, hücresel değişimin şiddetine göre derecelere ayrılırlar.

Bunların en az şiddetlisi CIN-1 iken, orta dereceli değişim gösteren lezyon CIN-2 ve en şiddetli lezyon CIN-3 olarak tanı alır.

CIN-1 lezyonları Nadire’n kansere ilerleyebilir ve çoğunlukla tedavi gerektirmez.

Ancak CIN-2 ve CIN-3 lezyonlarının ilerideki yıllarda kansere dönüşüm riski daha yüksektir (%5-40 arasında).Bu nedenle rahim ağzında CIN-2 veya CIN-3 tespit edildiği taktirde tedavi yapılmasını önermekteyiz.

Rahim Ağzı Kanser Öncüsü Lezyonlar Nasıl Tedavi Edilir?Sonrasında Tekrarlama İhtimali Var mıdır? 

Rahim ağzı kanser Öncüsü lezyonları genellikle rahim ağzının temizlendiği “Konizasyon” veya “LEEP” işlemi ile tedavi edilmektedir.

Konizasyon işlemi genellikle 15 dakika kadar sürmekte, genel veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir.Bu işlem esnasında rahim ağzından inçe bir dilim veya Konizasyon şeklinde bir parça alınmakta ve kanser riski taşıyan bölge temizlenmektedir.Bu bölge, sonrasında iyileşmekte ve normal şekline dönmektedir,

Bu işlem sonrasında yıllar içerisinde Nadire’n CIN lezyonları tekrar edebilmektedir. Bundan dolayı işlem sonrasında hastalarımızı bellimaralıklarla kontrollere çağırmaktayız.

Konizasyon veya LEEP Operasyonu Yapılan Kişilerde Gebe Kalmak Riskli midir? Normal Doğum Mümkün müdür?

Konizasyon veya LEEP operasyonu sonrasında rahim ağzı iyileşerek normal halini almaktadır. Bazı kişilerde iyileşme esnasında rahim ağzı kanalı tıkanabilmektedir. Bu kişilerde adet kanaması esnasında kanın dışarı akamamasına bağlı sancılar oluşabilmektedir. Bu duruma servikal stenoz adı verilmekte ve küçük bir müdehale ile tedavi edilebilmektedir.

Rahim ağzında tıkanıklık durumu gebe kalmayı da zorlaştırabilmektedir. Bu durumda gereği halinde aşılama yöntemi ile tedavi gerekebikmektedir. Konizasyon işlemi sonrasında rahim ağzından az miktarda da olsa doku kaybı olduğundan, gebe kalan hastalarımızda erken Doğum riski az oranda artmaktadır. Bu nedenle, daha önce Konizasyon veya LEEP işlemi yapılan hastalarımızda gebelik takibi esnasında rahim ağzı ölçümleri belli aralıklarla tekrarlanmaktadır.

Hastalarımızın normal Doğum yapmalarında herhangi bir tıbbi engel yoktur.

Web Sitemizden Online Randevu Alabilirsiniz.

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN