RAHİM SARKMASI AMELİYATI

Op. Dr. Faruk Dinçşahin > Blog > Genel > RAHİM SARKMASI AMELİYATI

Rahim sarkması, rahmi tutan pelvis (mesane ve rahim arasında tutuculuk görevi gören kas grubu) ve ligamentlerin zayıflaması sonucu Rahmi tutma özelliği kalmadığında oluşur ve bu durum sonucunda rahim vajinadan dışarıya doğru çıkar.

Bazı durumlarda rahim sarkması ameliyatı uygulanır. Rahim sarkmasında gebeliğin ve doğumun etkisiyle destekleyici yapının deforme olması, yerçekimi ve östrojen hormonunun yeterli salgılanmaması gibi durumların sebep olduğu bilinir. Başlangıç aşamasında rahatsız edici bir unsur olmasa da rahim sarkması ileri safhalarda yaşam kalitenizi ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilir.

RAHİM SARMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim sarmasının ilk aşamalarında bir çok kadın belirli bir bulgu detayı yaşamayabilir. Ancak ilerleyen safhalarda mesane ve rahim arasındaki kaslarda ağırlık ve çekilme hissi, bel ağrısı, genelde akşam saatlerinde yoğunlaşan semptomlar, idrar kaçırma, idrar yaparken zorlanma, bağırsak hareketlerinde sorun yaşanması ve vajina kısmında dokunun dışarıya doğru çıkması görülür.

RAHİM SARKMASINDAN NASIL KORUNURUM

Pelvis kaslarının güçlenmesini sağlayan Kegel egzersizleri rahim sarkması konusunda faydası bilinen bir yöntemdir. Yeme alışkanlığınızı, tuvalete çıktığınızda ıkınmanızı en az seviyeye indirecek şekilde değiştirmeniz gereklidir. Ek olarak kilo kaybı ve sürekli tekrarlayan öksürüğünüz için tedavi desteği alarak baskılamanız önemlidir.

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN