Whatsapp Hattı ONLINE RANDEVU

Küretaj

Bursa Kürtaj İşlemi, Tedavi Yöntemleri ve Diğer Merak Edilenler

Jinekoloji denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi hep kürtaj işlemi olur. Bebeğin anne rahminden çeşitli sebeplerde alınması anlamına gelen kürtaj, oldukça hassas ve uzman bir doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Bursa Nilüfer’de bulunan muayenehanemizde kürtaj işlemi hizmeti veriyoruz.

Kürtaj İşlemi Neden Yapılır?

Kürtaj işlemi talebi çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Bu sebeplerden bazıları;

  • Bebeğin anne rahminde ölmüş olması
  • Zorla cinsel ilişki sonrası oluşan gebelik
  • Eşin bebeği istememesi
  • Kadının çeşitli sebeplerle anne olmaya hazır olmaması

Şeklinde sayılabilir. Herkesin kürtaj olmak isteme sebebi farklılık gösterecektir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işleminin nasıl yapıldığı hastanın daha önce gebelik geçirip geçirmediğine ve doğum yapıp yapmadığına göre değişiklik gösterir.
Kürtaj işlemi çok steril bir ortamda yapılmaktadır. Hasta anestezi etkisine girdiğinde rahim ağzı ve vajina dezenfektasyonu yapılır.

Sonrasında hastaya göre plastik enjektör ya da plastik kanül ile vakum yapılarak rahmin içi boşaltılır. Hastanın durumuna göre bazen son adım olarak küret adlı aletlerde rahim için kontrolü yapılır.

Kürtaj işlemi sonrası adet tarzında bir kanama ve adet tarzında bir ağrı yaşanabilir, ciddi sorunlar yaşanmaz. Muayenehanemizde kürtaj işlemlerimiz ultrason ile yapıldığı için rahim içinde parça kalmasına ve diğer problemlere yer kalmaz.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Ülkemizde kürtaj ne zaman yapılacağı yasal sınırlar ile belirlenmiş bir operasyondur. İstenmeyen gebeliğini kürtaj ile sonlandırmayı düşünenlerin 10 haftayı yani 2.5 ayı geçmemesini öneririz. Ülkemizde yasal kürtaj sınırı 10 haftalık gebelik süresidir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Muayenehanemizde kürtaj işlemi yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Hastanın 30 dakika muayenehanemizde istirahat etmesi gerekir. Daha sonra kendine gelerek çıkış yapabilir.

Kürtaj İçin Anestezi Gerekli Midir?

Muayenehanemizde kürtaj işlemi için lokal anestezi ve sedasyon anestezi uygulanabiliyor. Fakat bizim tercihimiz hastanın hem psikolojik açıdan daha iyi hissetmesi hem de ağrı duymaması için sedasyon anestezidir. Her hastamız ile bu konuyu görüşüp hastanın en rahat hissedeceği şekilde anestezi işlemini gerçekleştiriyoruz.

Kürtaj Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Kürtajın uzman ellerde yapılmaması durumunda;

  • İçerde parça kalması
  • Enfeksiyon kapılması
  • Rahimde yapışıklık olması gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Ultrason eşliğinde yaptığımız kürtaj işlemi ile bu tarz problemlerin çıkma riskini sıfıra düşürüyoruz. Kürtaj sonrası kontrollerimiz ile her hastamızla özel olarak ilgileniyoruz. Kürtaj sonrası hijyeninize dikkat ederek enfeksiyon kapmamanız durumunda sorunsuz bir kürtaj süreci yaşayabilirsiniz.

Kürtaj sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı koruyucu sağlık hizmetleri olarak enfeksiyon olmaması için verdiğimiz basit ilaçlardır.

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj sonrası hamilelikle ilgili çok fazla yanlış bilgi vardır. İlk gebeliğin kürtajla sonlandırılması hamilelik yaşanmayacağı doğru değildir. Kürtaj işleminden sonraki ay gebe kalmak mümkündür.

Kürtaj Fiyatları Bursa

Kürtaj işlemine karar verildiğinde akıllara gelen sorulardan bir tanesi de fiyatıdır. Kürtaj fiyatı kişiden kişiye değişebildiği için bilgi almak üzere muayenehanemizi arayabilirsiniz.