Whatsapp Hattı ONLINE RANDEVU

Gebelikte Lazer Epilasyon Yaptırılır mı?

Lazer, derideki kılları yok etmek amacıyla 0,5-1 mlimetrelik  bir derinlikte uygulanan kişiye zararlı olmaya yalnızca kıl köküne etkli ısı enerjisi veren bir cihazdır. Genital alanlara uygulanan lazer yüzeysel bir etki ile kılları yok ettiğinden o bölgeye çok uzak olan yumurtalıklara etki etmez ve kısırlığa yol açmazlar. Gebelikte lazer ışınlarının zararlı olduğunu ortaya koyan herhangi bir kanıt veya vaka yok. Ancak gebelik döneminde anne adayları çeşitli hotmonal değişiklikler yaşadığından lazer uygulamasını önermiyoruz.

EMZİREN ANNE LAZER EPİLASYON YAPTIRABİLİR Mİ?

Lazer epilasyonda kullandığımız lazerler, ışın değil bir nevi ışıktır. Güneşin ultraviyole ışınlarının yoğunlaştırılmış halleridir. Nasıl ki güneş ışıkları emziren anneleri etkilemez, lazer epilasyonda süt verme döneminde olan bir kadına herhangi bir zarar vermeyecektir. Ancak bu dönemde daha çok fazla önermeyiz.bunun temel 2 nedeni vardır.

1.    Emziren annede halen gebelik döneminde gerçekleşmiş olan hormonal değişimler tamamen ortadan kalkmamıştır. Bu nedenle özellikle melanin pigmentinin artışına bağlı olarak kıllarda artıştan dolayı lazer epilasyonun kıllara etkisi daha zayıftır.
2.    Bir diğeri de gebelik döneminde ciltteki hassasiyet daha fazla olduğundan ağrı eşiği düşüktür, cilt daha hassas pozizyondadır. Lazer epilasyon öncesi eğer lokal anestezi uygulanırsa, cilt tarafından emilip anne sütüne geçip istenmeyen bir durum ortaya çıkar.